فروش ویژه عید تا عید

نقشه گنج کودک (۴)

از نظر روانشناسان رنگها داری مفاهیم گسترده ای می باشند که چگونگی و میزان استفاده از آنها، رابطه ی مستقیم با مسایل روحی و روانی کودک دارد.

آشنایی با مفاهیم و اسرار نقاشی کودک

 

نقشه گنج کودک و  آشنایی با  مفاهیم نقاشی او را در سه مقاله ی گذشته، مورد بررسی قرار دادیم. شما اکنون می توانید تا حدود زیادی بدون نیاز به سخن گفتن  با کودکتان به خواسته، آرزو، ترس و تمایلات او پی ببرید.

نقشه گنج کودک ۱

نقشه گنج کودک ۲

نقشه گنج کودک ۳ 

اما برای تکمیل این مهارت هنوز یک بخش مهم از نقاشی کودک رمز گشایی نشده است. آماده هستید تا این مهارت را نیز بیاموزید ؟ پس تا آخر این مقاله را بخوانید.

20170815 114256 - نقشه گنج كودك (4)

آیا رنگ در نقاشی کودک، مفهوم دارد؟

از نظر روانشناسان رنگ ها داری مفاهیم گسترده ای می باشند. چگونگی و میزان استفاده از رنگ در نقاشی کودک، رابطه ی مستقیم با مسایل روحی و روانی او دارد. اما همانگونه که در تحلیل و تفسیر اشکال و تصاویر نقاشی کودک تاکید کردیم، حتما برای تحلیل، باید شرایط کشیدن نقاشی و امکانات در اختیار کودک مورد بررسی قرار گیرد.

برای مثال نمی توان نقاشی کودکی راکه فقط چند رنگ سیاه و سفید و قرمز در اختیار داشته و علم ترکیب رنگها را نیز نمی داند بر اساس مفاهیم رنگ ها تجزیه و تحلیل کرد؛ چرا که کودک قدرت انتخابی برای بروز احساسات و درونیات رنگی خود نداشته است.

بد نیست بدانیم رنگ ها ۲۲ گروه هستند و به دو دسته ی رنگ های گرم و سرد تقسیم بندی می شوند:

رنگهای گرم مانند (قرمز،‌زرد، نارنجی) که تحریک کننده سیستم عصبی هستند و سبب فعالیت وجنب و جوش در کودک می شوند. و دسته ی دیگر رنگ های سرد مانند( آبی ، سبز و بنفش ) که آرام کننده ی سیستم عصبی بوده و اغلب کودکان در حالت آرامش و سکوت از این رنگ ها بیشتر استفاده می کنند.
البته غیر ازدر دسترس بودن همه ی طیف رنگ ها برای فهم درونیات کودک توجه به سن کودک نیز برای رسیدن به یک تفسیر درست حایز اهمیت فراوان می باشد.

13 - نقشه گنج كودك (4)

آیا رنگ از مشکلات هم  سخن می گوید؟

بچه‌هایی که در زندگی با مشکلات بیشتری مواجه‌اند، مانند بچه‌های طلاق و بچه‌هایی که به هر ترتیب، در زندگی‌شان شوک بدی به آن‌ها وارد شده، معمولاً در نقاشی‌هایشان بیشتر از سه رنگ استفاده نمی‌کنند. و اغلب اوقات، یکی از این سه رنگ‌نیز بنفش است که علاقه کودکان به این رنگ، گویای اضطراب آن‌ها است. درمقابل، بچه‌هایی که آسودگی بیشتری دارند معمولاً بیشتر از پنج رنگ در نقاشی‌هایشان استفاده می‌کنند. 

برای بیشتر کودکان، نقاشی کشیدن به مثابه یک سرگرمی جذاب است و نتیجه نقاشی چندان مورد توجهشان نیست.

 

مطالعه بیشتر
نقشه گنج كودك (2)

مفهوم رنگ‌های اصلی و پرکاربرد در نقاشی کودکان

 

رنگ آبی

 تداعی‌کننده دریا و آسمان برای کودک می‌باشد. او با استفاده از این رنگ به ما نشان می‌دهد که در آرامش و احساس خوبی به سر می‌برد. البته روانشناسان بر این باورند که کودک در زمانی که احساس منفعل بودن و تسلیم در مقابل چیزی را نیز دارد از این رنگ بیشتر از رنگ‌های دیگر در نقاشی خود استفاده می‌کند. اغلب کودکان درون‌گرا از این رنگ در نقاشی خود استفاده می‌کنند.

 

رنگ سبز

 رنگ سبز برای کودک تداعی‌کننده طبیعت است. روانشناسان بر این باورند که رنگ سبز به انسان حس آرامش و اطمینان داده و استرس را کم می­کند. به همین دلیل است که در اغلب اتاق‌های عمل و مراکز درمانی که در آن عمل‌های جراحی صورت می­گیرد از این رنگ برای کاهش اضطراب و تنش  بیماران استفاده می­شود.

اگر کودک بیش‌ازحد و به صورت افراطی از این رنگ استفاده کند به عقیده‌ی روانشناسان به لذت‌های مادی اهمیت بیشتری می‌دهد و نیاز به توجه و محبت فیزیکی در این کودکان زیاد است. لطفاً این کودکان را بیشتر در آغوش گرفته و ببوسد آن‌ها  حتی تا ۱۲ سالگی هم کودک هستند.

A15 - نقشه گنج كودك (4)

 

مطالعه بیشتر
کودک و رشد هنری-4 تا 6 ساله ها

رنگ قرمز

  این رنگ به دلیل درخشندگی و جذابیتش از رنگ‌های موردعلاقه‌ی کودک می­باشد. اغلبِ کودکان پرتحرک و پر جنب‌وجوش از این رنگ در نقاشی خود استفاده می­کنند. اگر این رنگ به‌صورت افراطی در نقاشی کودک دیده شود، به عقیده‌ی روانشناسان نشان‌دهنده‌ی احساس خشم پنهان‌شده و تمایل به پرخاشگری در کودک است.

رنگ زرد

  کودکان اغلب خورشید و گل آفتابگردان را با این رنگ ترسیم می­کنند. مفهوم این رنگ شادی، خوش‌بینی و تمایل به فعالیت‌های گروهی و پیشرفت است. به گفته‌ی پژوهشگران، اغلب کودکان ۸-۹ ساله بیشتر از گروه‌های سنی دیگر از این رنگ در نقاشی خود استفاده می­ کنند؛ اما اگر استفاده از این رنگ به صورت افراطی در نقاشی دیده شود نشان‌دهنده‌ی وجود تنش‌های درونی و در فشار بودن کودک است.

 این‌گونه کودکان تمایل زیادی به دور بودن از خانواده و ماندن در خانه‌ی دیگران مثل پدربزرگ، مادربزرگ و یا اقوام نزدیک دارند.

 

رنگ بنفش

  کودکانی که از این رنگ بیشتر استفاده کرده و یا اصولاً رنگ موردعلاقه‌شان می‌باشد کودکان مرموز و خاصی هستند. چرا که هر دو خصوصیت درون‌گرا و برونگرایی را با هم دارند. اغلب کودکانی که تمایل به تفکر و در خود فرو رفتن هستند از این رنگ استفاده می­کنند؛ اما کودکانی که از این رنگ به میزان زیاد یا بعضاً به عنوان رنگ غالب در نقاشی خود استفاده  می­کنند به عقیده‌ی روانشناسان دارای یک اضطراب درونی ناشی از تنش­های بیرونی می­باشند.

اغلب این کودکان در خانواده‌هایی هستند که درگیری و نزاع در آن زیاد است.

رنگ سفید

که مجموع رنگهاست احساس سکوت می دهد. زیرا همه چیز در آن محو می شود این رنگ در خود حاوی بی نهایت امکانات و رنگی معرف سکوت است نه مرگ در واقع سفید نماد جوانی و عدمی است قبل از هست شدن.

رنگ سیاه

این رنگ در نقاشی کودکان اغلب زمانی استفاده می‌شود که قصد کشیدن طرح  اولیه­ی نقاشی خود را دارند و یا چیزی که می‌کشند در واقعیت نیز همین رنگ را دارد. در غیر این صورت روانشناسان معتقد هستند که رنگ سیاه اگر به دفعات و مقدار زیاد در نقاشی کودک دیده شود غالباً مفهوم غم، ناامیدی و اضطراب دارد. اکثر کودکانی که دچار سوگواری می­شوند تا مدت‌ها در نقاشی‌شان رنگ سیاه غالب است. در این حالت بگذارید تا کودک دوره‌ی سوگواری‌اش را طی کند و برای حذف رنگ سیاه به او فشار نیاورید.

 در این مقاله مجال صحبت بیشتر درباره­ ی رنگ­ها نیست. پیشنهاد می­کنم اگر به دانستن مفاهیم رنگ­ ها علاقه‌مند هستید، کتاب‌هایی که در این زمینه به صورت تخصصی نوشته شده را حتماً مطالعه کنید.

family drawing examples together wide 8fa9f2cc0ca9deab62ead4d72595c60c5446eb7d - نقشه گنج كودك (4)

 

مطالعه بیشتر
تربیت کودک و آموزش مراقبت های جنسی

 در نگاهی کلی، اغلب کودکانی که از رنگ‌های گرم مانند  (قرمز، زرد و صورتی) به طور افراطی در نقاشی خود استفاده می­کنند به برونگرایی، جنب‌وجوش، کشف، جستجو و روابط عمومی گرایش دارند.

و کودکانی که رنگ‌های سرد مانند (آبی، سبز، خاکستری و سیاه) موردعلاقه‌شان می­باشد، اغلب کمرو و درون‌گرا بوده و تمایل به تنها بودن و انجام بازی‌های فردی دارند.

البته باز هم متذکر می‌شوم که فقط در صورت تکرار این نشانه‌ها به دفعات و در شرایطی یکسان این تفاسیر داری ارزش روانشناسی می‌باشد.

حال شما با همین اطلاعات و شناخت اندکی که از نمادها و نشانه‌ها و مفهوم رنگ در نقاشی کودک پیدا کردید با کمی دقت می­توانید کودک خود را بهتر از قبل شناخته و در کمک به حل مسائل او و برقراری یک ارتباط مؤثر و خوب، گام‌های ارزشمندی بردارید.

در صورت تمایل نقاشی کودکتان را به آدرس : abazarifariba@gmail.com ارسال نمایید

و اگر سوالی در خصوص تفسیر و یا مفاهیم آن داشتید، با ما در میان بگذارید.

لینک کانال جهان کودک 

#مراقب _کودکی_کودکمان _باشیم

 

مطالعه بیشتر
کودک پولدار پدر بی پول
۰/۵ ( ۰ بازدید )

فريبا اباذري

سلام فريبا اباذري هستم.حدود 20 سال است در حوزه ي مسايل مرتبط با زنان و كودكان پزوهش مي كنم و حاصل بخشي از تحقيقاتم در حوزه ي كودكان و نوجوانان را در قالب 70 برنامه ي تلويزيوني، توليد كردم كه از شبكه هاي يك و دو سيما، پخش گرديده است. اكنون با مطالبي در خصوص چگونگي داشتن يك ارتباط موثر با كودكان از طريق بازي و هنر، در قالب مقاله و ويديو هاي آموزشي، در خدمتتان هستم...

پربازدیدترین مطالب

محصولات

Advertisement