دوره جامع تربیت کوانتومی

نقشه گنج کودک (۲)

نقاشی یکی از فعالیت های کاملا شخصی کودک می باشد و فقط در صورتیکه در شرایط خاص و به دفعات به یک شکل کشیده شده باشد، دارای مفاهیمی است که در این سری مقالات، آنها را رمز گشایی می کنیم

 

آشنایی با مفاهیم و اسرار نقاشی کودک

 

p18 - نقشه گنج كودك (2)

در مقاله ی پیشین با مفاهیم خورشید و برخی از اجزای آدمک در نقاشی کودک آشنا شدیم. اما برای کشف اسرار کودک و خواندن نقشه ی ذهنی و روحی او، هنوز در ابتدای راه هستیم.

نقشه گنج کودک ۱

 

یادمان باشد، برای تفسیر نقاشی کودک، حتما باید به این مهم توجه داشته باشیم که نقاشی یکی از فعالیت های کاملا شخصی کودک می باشد. و فقط در صورتیکه در شرایط خاص و به دفعات به یک شکل کشیده شده باشد، دارای مفاهیمی است که در این سری مقالات، آنها را رمز گشایی می کنیم. در غیر اینصورت، فقط یک تخلیه ی احساسی و بروز هیجانات لحظه ای کودک و یا تکلیفی که بزرگسالان به او محول کرده اند می باشد.

حال با این توضیح به ادامه ی رمز گشایی این اشکال، می پردازیم.

مو و گونه در نقاشی کودک چه مفهومی دارد؟

کشیدن موهای آدمک‌ در نقاشی دخترها به دلیل جنسیت شان متداول تر است. دختر ها اگر مشکلی با جنسیت شان از طرف خود یا خانواده نداشته باشند علاوه بر زیبا کشیدن موی سر آدمکشان آنرا با ربان یا گل سر، تزئین می کنند. اما پسربچه‏ ها غالبا به موهای آدمک شان توجه نمی کنند مگر در شرایط خاص که هم بازی و یا افراد اطراف آنها بیشتر دخترها و یا زنان باشند.
اغلب کودکان شاد بعد از ۷ سالگی، گونه آدمک شان را رنگی می کنند. این مورد درنقاشی پسرها کمتر دیده شده است.

مفهوم گردن در نقاشی کودک

اغلب کودکانی که تمایل به زودتر بزرگ شدن دارند؛ گردن آدمک خود را بلند تر از حد معمول ترسیم می کنند و کودکانی که گرایش به خشونت دارند اغلب آدمکی با گردن کوتاه می کشند.

پا در نقاشی کودک

به گفته ی محققان، کشیدن پا در نقاشی برای کودک دارای اهمیت زیادی می باشد. کودک اولین خطوطی که بعد از کشیدن دایره برای ترسیم آدمک ترسیم می کند دو خط به جای پا می باشد که گاهی نشان دهنده ی دست نیز هست. گفته شده اغلب کودکانی که پاهای آدمک خود را به هم چسبیده می کشند از اعتماد به نفس پائینی برخوردار هستند.
تصویر پا درنقاشی کودک پس از ۴ سالگی از حالت خطی درآمده و رفته رفته تا ۶ سالگی دارای شلوار و کفش می شود. درتحقیقات دیده شده، اغلب پسرها پنجه پا و یا کفش آدمک خود را نوک تیز می کشند اما دخترها پاهای ظریف و کوچک برای آدمک خود رسم می کنند.

دست ها چه اسراری را فاش می کنند؟

دست‏ها ارتباط مستقیم با احساس کودک دارد. اغلب کودکانی که نسبت به خود و کارهایشان احساس خوبی دارند و با دیگران دارای ارتباط خوبی می باشند، دستهای آدمک خود را کامل و اغلب با انگشتان باز می کشند و گفته شده برخی از کودکان که تمایلی به برقراری ارتباط با دیگران نداشته و یا دزدی های کوچک انجام می دهند، دست آدمک خود را واضح نکشیده و یا داخل جیب آدمکشان ترسیم می کند.
البته تاکید می گردد این تصاویر، فقط درصورت تکرار و کشیده شده درشرایط یکسان، قابل تفاسیر فوق می باشند.

 

کودک و رشد هنری- 2 تا 4 ساله ها
خواندن این مقاله را دست ندهید

 

p01 - نقشه گنج كودك (2)

تنه آدمک در نقاشی کودک

به گفته ی خانم آنا الیورو فراری، نویسنده ی کتاب نقاشی کودک و مفاهیم آن، اگر کودک، بالاتنه ی آدمک خود را باریک و لاغر بکشد نشان دهنده ی آن است که کودک از اندام خود راضی نیست. البته ممکن است بالاتنه ی لاغر نشانه ی ضعف جسمانی کودک نیز باشد. گروهی دیگر ازکودکان به دلیل چاقی افراد نزدیکشان و ترس از چاقی، آرزوی خود را که لاغری می باشد در آدمک خود تصویر می کنند.
همچنین پژوهشگران معتقد هستند که اغلب، کودکانی که پرخور هستند و یا پدر و مادر چاقی دارند به واسطه ی تاثیر از محیط، آدمک‏های چاق و فربه می‏کشند و این نقاشی ها اغلب ترسیم مشاهدات کودک است و تفسیر خاصی ندارند.

A20 - نقشه گنج كودك (2)

مفهوم سینه در نقاشی کودک

برخی از دختر بچه ها برای آدمک خود سینه می کشند آنها به شکل ماهرانه ای با استفاده از دو خط منحنی و یا دو دایره به جای سوتین، این عضو را ترسیم می کنند؛ که از نظر محققان این امرنشانه ی تمایل به زنانگی و آرزوی زود بزرگ شدن کودک است. اغلب اوقات این عضو به دلیل جذابیت های زنانگی برای دختران در نقاشی هایشان دیده می شود و البته گاهی این تصاویر نشان دهنده ی ناراحتی از شرایط موجود و تمایل به فرار از دوران کودکی نیز می باشد.
اما به طور کلی، از نظر روانشناسان کشیدن سینه برای آدمک ، نشاندهنده ی وابستگی شدید کودک به مادر می باشد.

حضور کودک در بازی های گروهی، چه مفهومی دارد؟

 خانم آنا الیورو فراری، در بخشی دیگر از کتاب خود می گوید:، تصویری که کودک از بازی با همسالان خود می کشد تا حد زیادی شخصیت و روحیه ی او را نمایان می سازد.
اگر ازکودک خواسته شود خودش را همراه تعدادی از دوستانش که آنها را دوست دارد، در حال بازی ترسیم کند از موقعیتی که برای خود در گروه ترسیم کرده می توان به روحیه ی او که سازگار و یا ناسازگار است، پی برد.

اگر کودک خود را درحلقه ی دوستانش بکشد، نشان سازگاری و روابط عمومی خوب او می باشد در غیر اینصورت اگر بیرون و یا کنارگروه، خودش را ترسیم کند؛ نشان ناسازگاری و نداشتن علاقه به حضور در جمع می باشد. اگر متوجه چنین روحیه ای در کودک خود شدید با ترتیب دادن بازی های جذاب گروهی و قرار دادن کودک به عنوان یکی از عوامل اصلی بازی، او را مجذوب بازی گروهی و حضور در جمع همسالان خود، بنمایید.

خواب و رویاهای کودک و اسرار نا گفته

در بخشی دیگر از کتاب، خانم آنا الیورو فراری، معتقد است اگر می خواهیم با ترس، آرزو و خواسته های کودک آشنا شویم، از او بخواهیم که نقاشی با موضوع خواب هایی که می بیند و یا آرزوهایش بکشد و اگر دوست داشت آنرا برای ما تعریف کند. اغلب کودکان چون این نوع نقاشی را دوست دارند و خود را درقبال آن مسئول نمی بینند همه ی آنچه در درون دارند به صورت یک تصویر پر معنی ترسیم می کنند.
پژوهشگران معتقد هستند که اغلب کودکان، شخصیت خود را در قالب شخصیت های کارتونی و یا کتاب های قصه می بینند و زمانی که خواهان زندگی خوب و مرفه هستند غالبا پدر و مادر را به صورت پادشاه و ملکه و خودشان را به صورت شاهزاده می کشند. اگر پدر و مادر را دوست نداشته باشند آنها را به شکل جادوگر و اژدها می کشند.
با توجه و دقت به این نوع نقاشی کودک، تا حد زیادی می توان به خواسته ها، دغدغه و نگرانی های کودک در خانه و یا محیط بیرون پی برد.
اغلب کودکان، افرادی را که به آنها آزار رسانده و یا مورد تعرض قرار داده اند، به صورت یک موجود وحشتناک ترسیم می کنند که هنگام توضیح نقاشی توسط کودک، توجه به این نکات حایز اهمیت فراوان می باشد.

در مقاله ی بعدی بخش آخر مفاهیم را رمز گشایی خواهیم کرد.

در این مقاله با اکثر مفاهیم و اسرار اشکال در نقاشی کودک آشنا شدید؛ اما برای حرفه ای شدن در نقشه خوانی، باید مقاله های بعدی  را نیز بخوانید.

گنج کودک ۳

گنج کودک ۴

در صورت تمایل، نقاشی کودکتان را به آدرس : abazarifariba@gmail.com ارسال نمایید

و اگر سوالی در خصوص تفسیر و یا مفاهیم آن داشتید، با ما در میان بگذارید.

  لینک کانال جهان کودک 

#مراقب _کودکی_کودکتان _باشید.

 

تنبیه کودک آری یا نه؟بخش دوم
خواندن این مقاله را دست ندهید
۰/۵ ( ۰ بازدید )

فريبا اباذري

سلام فريبا اباذري هستم.حدود 20 سال است در حوزه ي مسايل مرتبط با زنان و كودكان پزوهش مي كنم و حاصل بخشي از تحقيقاتم در حوزه ي كودكان و نوجوانان را در قالب 70 برنامه ي تلويزيوني، توليد كردم كه از شبكه هاي يك و دو سيما، پخش گرديده است. اكنون با مطالبي در خصوص چگونگي داشتن يك ارتباط موثر با كودكان از طريق بازي و هنر، در قالب مقاله و ويديو هاي آموزشي، در خدمتتان هستم...

Advertisement