مهارت آموزی به کودکان

نقشه گنج کودک (۱)

کودکان، با نقاشی خود نقشه ی گنجی را به رایگان در اختیار والدین می گذارند. نقشه ای که با رمز گشایی آن، اسرار درون کودک فاش می شود.

آشنایی با مفاهیم و اسرار نقاشی کودک

 

پژوهشگران هنر کودک به این نتیجه رسیده اند که کودکان از طریق نقاشی با بزرگسالان گفتگو می کنند. آنها با کشیدن اشکالی که اغلب برای والدین بی معنی و یا صرفا یک سری خطوط در هم و اشکالی ناقص می باشند در واقع، نقشه ی گنج خود را به رایگان در اختیار والدینشان می گذارند. نقشه ای که اگر رمز گشایی شود اسراری را برای والدین فاش می کند که بی هیچ زحمتی، روحیات، خواسته ها و حتی مشکلات روحی و جسمی کودک خود را کشف کرده و با استفاده از ابزار استفاده شده برای کشیدن این نقشه، به درمان برخی از مشکلات کودک خود نیز، دست خواهند یافت.

این گنج مانند همه ی گنج ها، محتوی اشکالی از قبیل: خورشید، آدم، خانه، درخت، حیوانات و خطوط عجیب و درهم است

که فقط یک نقشه خوان گنج،  از آن سر در می آورد.

آیا دوست دارید نقشه خوان گنج کودک خود باشید؟

ما در مقالات سریالی نقشه ی گنج کودک، شما را با این مفاهیم آشنا خواهیم کرد.

ghanj1 2 - نقشه گنج كودك (1)

مفهوم خورشید در نقاشی کودک

همانطور که در مقالات قبلی گفته شد، خورشید اولین تصویری است که کودک از میان خط خطی های خود کشف کرده و آنقدر این کشفش را دوست دارد که در اکثر نقاشی هایش، ابتدا آن را می کشد.
به گفته ی پژوهشگران، خورشید معانی زیادی در نقاشی کودک دارد؛ اغلب آنها، خورشید را نماد پدر می دانند و معتقد هستند که خورشید د رنقاشی کودک نشانه ی داشتن قدرت، امنیت و خوشحالی او در ارتباط با خانواده، خصوصا پدرش می باشد .
این گروه معتقد هستند، وقتی رابطه کودک و پدرش خوب باشد او خورشید را در حال درخشیدن و با چشم و ابرو ترسیم می‌کند اما وقتی رابطه ی آنها خوب نباشد،کودک خورشید را پشت کوه، پنهان کرده و اگر از پدرش بترسد، خورشیدش را با قرمز تند و یا رنگ سیاه می کشد.
البته باید به خاطر داشته باشیم هرگز با  یک نقاشی نباید کودک را قضاوت کنیم. حتما و قطعا، برای رسیدن به چنین نتایجی، باید اکثر نقاشی های کودک مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تکرار زیاد در شرایط یکسان و استفاده از ابزار یکسان، این نتایج را استخراج نمود.

 

خواب شبانه و رابطه آن با شادمانی کودک
بخوانید

آیا می دانید آدمک در نقاشی کودک چه مفهومی دارد؟

آدمک، بعد از خورشید، از تصاویری است که معمولا بیشتر کودکان در نقاشی‏های خود ترسیم می‏کنند. آنقدر این تصویر داری اهمیت است که از نظر روانشناسان، هر عضو آن دارای معنی و مفهوم خاص، می باشد.

 

مفهوم سر بزرگ در نقاشی کودک چیست؟

برخی از پژوهشگران معتقدند سر بزرگ در نقاشی کودک، نشان‌دهنده ی تکبر کودک است و برخی بر این باورند که سر بزرگ آدمک به معنی دوست داشتن خود است. در تحقیقاتی هم که درباره کودکان عقب‌افتاده ی ذهنی انجام شده، متوجه شدند، برخی از این کودکان، آدمک‏هایشان را با سر بزرگ می‏کشند که البته این نتیجه، بعد از چندین تست مرتبط دیگر، قطعیتش به اثبات می رسد.

 سر کوچک در نقاشی کودک چه مفهومی دارد؟

در تحقیقات صورت گرفته اغلب کودکانی که در شرف افسردگی هستند آدمک‏ را در نقاشی‏ خود، با سر کوچک رسم می‏کنند. پژوهشگران معتقد هستند کودک در این گونه نقاشی، نشان می دهد ارزش زیادی برای خود قائل نیست. البته گفته شده اغلب کودکانی که آدمک خود را کوچک و در پایین و یا گوشه های کاغذ می کشند نیز در شرف این بیماری هستند. در صورت مشاهده ی تکرار این نوع نقاشی، شایسته است با یک روانکاو یا کارشناس، مشورت گردد.

 

کودک و رشد هنری-4 تا 6 ساله ها
بخوانید

ghanj1 3 - نقشه گنج كودك (1)

از تصویر چشم ها چه اسراری فاش می شود؟  


چشم انعکاس عمق وجود هر انسانی است. بر اساس اطلاعاتی که در مراکز مشاوره جمع آوری شده، اغلب کودکانی که در خانه مشکل دارند، آدمکشان را با چشم‏های غیرطبیعی و عجیب و یا خیلی بزرگ می‏کشند. پژو هشگران معتقدند،والدینی که مدام به کودک خود چشم‌غره می‌روند، باعث می شوند کودک چشم را یک عضو وحشتناک و دوست نداشتنی ببیند و به همین دلیل اغلب این کودکان چشم‏ها را در نقاشی خود بزرگ و نا زیبا کشیده و اگر والدین پرخاشگر داشته و یا خود کودک هم پر خاشگر باشد، چشم‏ها با فرمی که نشانگر عصبانی بودن آدمک است رسم می‏شود .

اما کودکی که در خانواده ی شاد و بدن تهدید زندگی می کند، چشم‏های آدمکش، شاد و خندان است و تعادل در اندازه و فرم چشم ها با توجه به سن و روند رشد نقاشی اشان، وجود دارد.
برخی از کودکان، خصوصاً دخترها، به دلیل اهمیتی که به زیبایی می دهند، چشم های آدمک خود را رنگی کرده و یا مژه های بلند و زیبا، برای آن رسم می کنند.


البته توجه دختر ها در کودکی به زیبایی چشم، اغلب اوقات به توجه مادرشان به آرایش و استفاده از ابزار آرایشی نیز بر می گردد.یکی از دوستانم که چشمانی زیبا و همیشه آرایش کرده داشت تعریف می کرد که، کودک سه ساله اش را هنگام کشیدن نقاشی زیر نظر داشته و متوجه می شود او ضمن کشیدن نقاشی، ماژیکش را برداشته، چند بار داخل درب آن می زند و بعد جلوی چشمش گرفته، و تند تند پلک می ز ند و با چشم دیگرش هم، همین کار را می کند. او در آن لحظه دقیقاً رفتار مادرش را هنگام ریمل زدن، باز سازی می کرده است.

 

کودک پولدار پدر بی پول
بخوانید

ghanj1 1 - نقشه گنج كودك (1)

آیا کودک با کشیده دهان چیزی برای گفتن دارد؟

طی تحقیقات گسترده ی که پژوهشگران در خصوص دریافت مفاهیم نقاشی کودک انجام دادند، به این نتیجه رسیدند که دهان بسته و فشرده در نقاشی کودک، نشانه ی تنش و اضطراب اوست و اگر کودک پرخاشگر بوده و یا تمایل به پرخاشگری داشت باشد اغلب ، لب‏های آدمکش را پهن و کلفت ترسیم می کند. البته لازم به ذکر است، اغلب این تحقیقات پیش از فراگیر شدن عمل های زیبایی که بر روی لب انجام می شود، صورت گرفته و حتما باید زمان بررسی نقاشی کودک به وجود چنین افرادی در اطراف کودک هم توجه داشت زیرا اغلب اوقات، تصاویر کودک بازتاب محیط پیرامونش می باشد .
بر اساس همین تحقیقات، پژو هشگران معتقد هستند کودکی که دهان آدمکش را کوچک می‏کشد معمولا بی‏ اشتها بوده و یا تمایل به صحبت کردن ندارد و کودک ناراحت اغلب دهان آدمکش یک خط با انحنای رو به پایین می باشد. توصیه می گردد در صورت دیده شدن این نوع تصاویر به دفعات و تعداد زیاد، با یک کارشناس و یا روانکاو کودک مشاوره نمایید.

کودکان شاد، اغلب یک خط منحنی رو به بالا را برای آدمک شان ترسیم می کنند که نشانه شادی و حس رضایت آنها از محیط پیرامونشان می باشد.

ghanj1 4 - نقشه گنج كودك (1)

با دیدن دندان در نقاشی کودک، چه اطلاعاتی می گیریم؟

کودک پرخاشگر همانطور که در رفتارهایش هنگام عصبانیت دندان های خود را نشان می دهد، به طور نا خود آگاه آدمکش نیز دارای دندان های نوک تیز می باشد. جالب است بدانیم که تحقیقات نشان داده، اغلب آدمک هایی که جنسیت مرد دارند دندان هایشان دیده می شود و دندانهای آدمک های زن در نقاشی کودک، دیده نمی شود. البته در این خصوص استثنا  هم وجود دارد.

 

تربیت کودک پیش از تولد
بخوانید

ghanj1 5 - نقشه گنج كودك (1)

به تصویرگوش ها در نقاشی کودک، گوش کنید.

گوش رابطه ی نزدیکی با شنیده ها و نیاز کودک به شنیده شدن دارد. طی تحقیقات صورت گرفته، اغلب کودکانی که در معرض دعواهای لفظی اعضای خانواده و یا پدر و مادر هستند و یا کسی را ندارند که به حرف های آنها گوش بدهد، این دغدغه و نیاز را در نقاشی خود با کشیدن آدمکی با گوش های بزرگ نشان می دهند. انتقادهای زیاد از کودک نیز، باعث می شود تا گوش های آدمک نقاشی، بزرگ‌تر از حد طبیعی و نا متناسب با ابعاد آدمک ترسیم شود.

تاکنون با تعدادی از مفاهیم اشکال در نقاشی کودک آشنا شدید اگر می خواهید یک نقشه خوان حرفه ای شوید مقاله ی بعدی را هم بخوانید.

 

نقشه گنج کودک ۲

نقشه گنج کودک ۳

نقشه گنج کودک ۴

در صورت تمایل نقاشی کودکتان را به آدرس : abazarifariba@gmail.com ارسال نمایید

و اگر سوالی در خصوص تفسیر و یا مفاهیم آن داشتید، با ما در میان بگذارید.

 

لینک کانال جهان کودک 

#مراقب _کودکی_کودکمان _باشیم

 

نقشه گنج كودك (4)
بخوانید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۰/۵ ( ۰ بازدید )

فريبا اباذري

سلام فريبا اباذري هستم.حدود 20 سال است در حوزه ي مسايل مرتبط با زنان و كودكان پزوهش مي كنم و حاصل بخشي از تحقيقاتم در حوزه ي كودكان و نوجوانان را در قالب 70 برنامه ي تلويزيوني، توليد كردم كه از شبكه هاي يك و دو سيما، پخش گرديده است. اكنون با مطالبي در خصوص چگونگي داشتن يك ارتباط موثر با كودكان از طريق بازي و هنر، در قالب مقاله و ويديو هاي آموزشي، در خدمتتان هستم...

Advertisement