مهارت آموزی به کودکان

مغز کودک در یکسال اول و اهمیت پرورش آن

مغز کودک در دوازده ماه اول زندگی به سرعت رشد می کند و این یک دوره طلایی برای مهارت آموزی اوست.

مغز کودک در یکسال اول و اهمیت پرورش آن

 

 مغز کودک و پرورش آن در یکسال اول حایز اهمیت ویژه می باشد. کودکانی که فرصت کسب تجربیات حرکت اولیه در سال اول را دارند، وقتی به سن بزرگسالی می رسند هماهنگی، تمرکز، حافظه ، رفتار و ادراک بهتری نسبت به همسالان خود دارند.

brain01 - مغز کودک در یکسال اول و اهمیت پرورش آن در این زمینه، آنچه به خوبی شناخته نشده این است که چه مقدار والدین می توانند تاثیرات چشمگیری بر روی رشد مغز کودک و توانایی یادگیری او در آینده، داشته باشند.

چگونه والدین می توانند از این فرصت استفاده کنند؟

مغز کودک در دوازده ماه اول زندگی به سرعت رشد می کند و این یک دوره طلایی برای مهارت آموزی اوست. محققان به این نتیجه رسیده اند که تحریک درست و به جای مغز کودک، می تواند بر روی چگونگی رفتار، به خاطر سپاری و خواندن او، زمانی که به سن مدرسه می رسد، تاثیر به سزایی داشته باشد.

علاوه بر آن، می تواند بر روی مهارت های اجتماعی او از قبیل  برقراری ارتباط با محیط و داشتن اعتماد به نفس درکودک، تاثیر  مثبت بگذارد.

در طول اولین سال زندگی کودک، مغز بطور چشمگیر رشد می­کند و میلیون ها سلول و صدها تریلیون ارتباطات میان این سلول ها تولید می­شود. در واقع، مغز یک کودک در عرض سه ماه اول تولد به بیش از نیمی از اندازه مغز بزرگسالان می رسد.

بر اساس تحقیقات انجام شده، بسیاری از اتصالات ضروری مغز که مربوط به یادگیری هستند در سال­های اولیه زندگی کودک تشکیل می­گردند. از این رو محققان بر این باورندکه پایه های یادگیری موفق کودک در دبستان از این زمان پایه ریزی می شود.

brain06 - مغز کودک در یکسال اول و اهمیت پرورش آن

 

هوش کودک و ارتباط آن با موسیقی
بخوانید

نقش یادگیری کودک در حفظ نرون ها

اگر به کودکان فرصت های یادگیری و استفاده از مغزشان داده شود مقدار زیادی از مغز آنها در سال های اولیه رشد می کند. هر چه از مغز بیشتر استفاده شود بیشتر رشد می کند و این رشد عملا تا پایان شش سالگی کامل می شود.

و البته این بدان معنی نیست که یادگیری انسان بعد ازاین سن متوقف می شود، بلکه اگرکیفیت یادگیری در سال های اولیه  بالا بوده و در جهت صحیح صورت بگیرد، مغز در سال های بعدی با کیفیت بهتری رشد می کند.

پس نتیجه می گیریم همه ی کودکان در سال های اولیه زندگی خود از نظر رشد مغزی و میزان اتصالات یکسان می باشند. سلول ­های مغز همه­ ی کودکان در اولین سال زندگی شان، میلیون ها اتصال ( نرون) می سازد و پس از یک سال به بالاترین حد خود می رسد.

brain07 - مغز کودک در یکسال اول و اهمیت پرورش آن تنها دلیلی که باعث متفاوت شدن ذهن و مغزکودکان درسالهای بعدی می شود میزان استفاده و قوی کردن این اتصالات است. چرا که اگر این مسیر های عصبی به وجود آمده، مورد استفاده قرار نگیرند، طی یک فرآیند بنام “هرس” حذف می شوند و فقط  آن دسته از اتصالاتی که کودکان بطور مرتب از آنها استفاده می کند،باقی می مانند.

چگونه به فرزند خود کمک کنیم تا با فعال کردن مغزش، در آینده یک کودک هوشمند شود؟

حرکت و فعالیت های فیزیکی یکی از تجربیات کلیدی است که باعث بالا رفتن سطح یادگیری کودکان می شود. مغز از طریق تحرک، رشد می کند و شناساندن تجربیات حرکتی صحیح در زندگی روزانه کودکتان از نخستین ماه ها، تاثیر زیادی بر رشد مغز و ساختار عصبی آنها خواهد داشت.

brain05 - مغز کودک در یکسال اول و اهمیت پرورش آن

 فعالیت های جنبشی سرگرم کننده و دوست داشتنی، رشد فکری – جسمی و احساسی کودک را تحریک کرده و پایه های محکمی برای یادگیری، سلامتی و شادی او در آینده ایجاد می کند.

رشد فیزیکی کودکان بر اساس حرکت و مرحله به مرحله برنامه ریزی شده است و هر مرحله، آنها را با تجارب لازم برای دستیابی به  مهارت هایی برای رفتن به مرحله بعدی آماده می کند. مراحل رشد جسمی – حرکتی کودک از آن جهت بسیار مهم است که با مراحل رشد مغز در ارتباط می باشد.

brain03 - مغز کودک در یکسال اول و اهمیت پرورش آن

کودک با گذر از این مرحله، علاوه بر توسعه مهارت های حرکتی، نواحی کلیدی دیگری از رشد درمغزش تحریک می شودکه او را برای یادگیری های بهتر در آینده، آماده می کند.

آیا سریعتر شدن مهارت آموزی کودک در سرعت رشد مغزش تاثیر دارد؟

مهم است که ما به خاطر داشته باشیم که در فرآیند رشد یک کودک “عجله نکنیم”. مغز احتیاج زیادی به زمان، تجربه و تمرین دارد تا هر مهارت جدیدی را که یاد می گیرد در حافظه خود ثبت کند.این حرکات و کیفیت آنها در هر مرحله از رشد، میزان رشد مغز را تعیین می کند.

تجربیات حرکتی اولیه صحیح، آسان، طبیعی و بامزه می باشند و والدین می توانند آنها را برای کودکان خود انجام دهند. یادمان باشد والدین اولین، مهمترین و بهترین آموزگار کودک خود هستند.

brain02 - مغز کودک در یکسال اول و اهمیت پرورش آناگر تمایل دارید در مورد ذهن کودک بیشتر بدانید کتاب ” ذهن کودک” نوشته دکتر دانیل جی . سیگل و تینا پین برایسون را بخوانید.

نویسنده : دکتر جان ویلیام

مترجم : ندا سائقی

ویرایش : فریبا اباذری

برگرفته از سایت : www.pbcexpo.com.au

 

15 راهکار برای ایجاد رفتار خوب در کودک
بخوانید

#مراقب کودکی کودکمان باشیم

۰/۵ ( ۰ بازدید )

فريبا اباذري

سلام فريبا اباذري هستم.حدود 20 سال است در حوزه ي مسايل مرتبط با زنان و كودكان پزوهش مي كنم و حاصل بخشي از تحقيقاتم در حوزه ي كودكان و نوجوانان را در قالب 70 برنامه ي تلويزيوني، توليد كردم كه از شبكه هاي يك و دو سيما، پخش گرديده است. اكنون با مطالبي در خصوص چگونگي داشتن يك ارتباط موثر با كودكان از طريق بازي و هنر، در قالب مقاله و ويديو هاي آموزشي، در خدمتتان هستم...

افزودن دیدگاه

Advertisement