فروش ویژه عید تا عید

کودک هنرمند

شاید این پاسخ به ذهنتان خطور کند که، هنر زمانی خودش را نمایان می سازد که در پس آموزشی شکل گرفته و با استفاده از ابزاری خاص به نمایش در بیاید!  اما کارشناسان و پژوهشگران هنر کودک نظر دیگری دارند

کودک هنرمند هم داریم؟

 

شاید این پاسخ به ذهنتان خطور کند که، هنر زمانی خودش را نمایان می سازد که در پس آموزشی شکل گرفته و با استفاده از ابزاری خاص به نمایش در بیاید! اما کارشناسان و پژوهشگران هنر کودک نظر دیگری دارند.

آنها معتقد هستند کودکان با هنر به دنیا می آیند و درست پس  از تولد، شروع به بروز و پرورش هنرهای خود می کنند، حال آنکه ما بزرگتر ها، اغلب این هنر ها را  غریزه می نامیم.

kodakhonar 2 1 - کودک هنرمند

یکی ازهنرهای ارزشمند کودکان که از دو ماهگی آغازمی شود زمانی است که کودک برای برقراری ارتباط با مادر و محیط پیرامونش اولین صدا ها را از خود تولید می کند .

کودک هنرمند بعد از دیدن عکس العمل مادر در قبال شنیدن صدایش، شروع به خلاقیت و گسترش این ارتباط می کند.او با تغییر دادن حالت لب و دهان و بالا و پایین بردن میزان خروج صدا از دهانش، آواهای جدیدی تولید می کند که هر چه والدین به این آواها بیشتر توجه و علاقه نشان دهند او خلاقیت بیشتری برای ارایه ی اثر جدید از خود بروز می دهد.

از نظر پژوهشگران ،این اولین اثر هنری کودک است، هنری که توسط کودک خلق و در صورت هدایت صحیح والدین، در مسیر درست رشد قرار می گیرد.

اهمیت دادن به روند رشد این هنر در کودکان بسته به سرعت یا کندی آن، می تواند میزان هوش و استعداد کودک را تعیین کرده و یا در صورت عدم تطابق، اخطاری برای توجه والدین به سلامت کودک باشد .

kodakhonar 3 - کودک هنرمند

بدو تولد تا سه ماهگی

در خصوص هنر کلامی کودک و آگاهی از چگونگی روند صحیح رشد آن در کودکان، لازم است بدانیم کودک از بدو تولد تا سه ماهگی صدا های آرام به صورت زمزمه در زمان هایی که خوشحال است تولید می کند.

این صدا ها به طور معمول تک سیلاب هستند مانند : اه . در شرایط مختلف کودکان گریه های متفاوتی ارائه می دهند که مادر پس از رمز گشایی از هر یک از آواهای کودک، به تدریج توانایی تشخیص گریه گرسنگی از گریه خستگی  و یا خواسته های دیگر کودک خود را به دست می آورد.

سه تا چهار ماهگی

از سه تا چهار ماهگی  کودک صدا های تک سیلابی را به صورت زمزمه وار و کمی پیچیده تر با تنوع بیشتری تولید می کند.

پنج و شش ماهگی

کودک  با کشف صدا های زیر و بم و بالا و پایین بردن آن، آواهای جدیدی خلق می کند. او مفهوم آوا و لحن ها را می فهمد و اغلب در پاسخ به صحبت دیگران، حالت چهره خود را تغییر می دهد

 هفت تا دوازده ماهگی 

کودک با آواهایی که خلق و یا کشف کرده شروع به ساخت کلمات متنوع و نامفهوم می کند و از ترکیب آنها، لهجه های صوتی جدیدی می سازد. در این مرحله است که کودک سعی می کند کلام دیگران را تقلید کرده و حروف صدا دار و بی صدا را در کنار هم قرار دهد، مانند:  به به

 دوازده ماهگی

نقطه عطف کلامی کودک دوازده ماهگی است. او در این مرحله  اولین کلمه خود را بیان می کند .کودکان بسته به استعداد و چگونگی همراهی والدین در رشد کلامیشان، اغلب  یک تا پنج کلمه را می دانند و به کرات از آن ها استفاده می کنند.

چهارده ماهگی

 کودک صَرف افعال را یاد می گیرند ومی توانند جمله را با لحن پرسشی بیان کنند آنها در این مرحله حرکات نمایشی را به هنرشان اضافه کرده و  با کمک حرکات دست صحبت هایشان را کامل می کنند.

kodakhonar - کودک هنرمند

شانزده ماهگی

  کودک در این سن بسیار پرحرف است و با صدای بلند صحبت می کند. او برای جلب توجه، مدام افراد نزدیک به خود را صدا می زند و اگر یک کلمه ی پرسشی یاد گرفته و مفهومش را درک کرده باشد، مدام در باره ی اشیاء و موجودات پیرامونش از شما سئوال می پرسد او  اکنون توانایی دارد بسیاری از صدا های صامت متداول مانند  ت ،  د ،  ن ، و  ه را تولید  کند.

هجده ماهگی 

دایره ی لغات کودک در هجده ماهگی  به ۵ تا ۲۰ کلمه می رسد او حالا می تواند برخی از نام ها مانند مامان، بابا  و  افعالی مثل خوردن و صفاتی مانند سرد را بیان  کرده و به وسیله عبارات ساده نیاز هایش را مطرح نماید،  مثلا می گوید : ماما ، می می .

هجده تا بیست و چهار ماهگی

وقتی کودک به هجده تا بیست و چهار ماهگی می رسد دیگر توان کلامیش آنقدر زیاد می شود که  برای بیان خواسته هایش  کلمات را کنار هم قرار داده و با ترکیب آنها عبارت جدیدی می سازد، مثلا می گوید  : توپ می خوام .

دو نکته  مهم که در این روند باید مورد توجه والدین قرار گیرد در دو مقطع سنی شش و پانزده ماهگی کودک است . اگر کودک در شش ماهگی نتواند آوایی از خود تولید کند و یا در پانزده ماهگی توان بیان کلمه ای را نداشته باشد، حتما باید با پزشک متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

 

مطالعه بیشتر
کودک و ادراک والدین بخش دوم

اطلاعات بیشتر در کتاب “چهار گوی شیشه ای”

لینک تهیه ی کتاب

#مراقب کودکی کودکمان باشیم.

۱

 

 

۰/۵ ( ۰ بازدید )

فريبا اباذري

سلام فريبا اباذري هستم.حدود 20 سال است در حوزه ي مسايل مرتبط با زنان و كودكان پزوهش مي كنم و حاصل بخشي از تحقيقاتم در حوزه ي كودكان و نوجوانان را در قالب 70 برنامه ي تلويزيوني، توليد كردم كه از شبكه هاي يك و دو سيما، پخش گرديده است. اكنون با مطالبي در خصوص چگونگي داشتن يك ارتباط موثر با كودكان از طريق بازي و هنر، در قالب مقاله و ويديو هاي آموزشي، در خدمتتان هستم...

افزودن دیدگاه

پربازدیدترین مطالب

محصولات

Advertisement