فرزندفردا

چرا هر چه به کودک دو ساله می گوییم گوش نمی کند؟ پاسخ به سئوالات

کودک در مسیر رشدش دو مرحله‌ی «تعادل و عدم تعادل» را طی می­کند که این مراحل پشت سرهم فرا می‌رسند.

نباید انتظار داشته باشیم هر چه کودک ما بزرگ‌تر می­ شود رفتارش عاقلانه­ تر و به اصطلاح پخته­ تر شود ( دکتر دادسون )

 

مادری پرسیدند : من یک کودک دوساله دارم یک جا بند نمی شه و مدام می خواد بازی کنه . به همه چیز دست می زنه و وقتی می گم دست نزن بدتر می کنه، می ترسم بیش فعال باشه چیکار کنم؟ لطفا راهنمایی کنید

پاسخ فریبا اباذری را ببینید و بشنوید

 

مطالعه بیشتر
در کارگاه "آینه ات را پاک کن" چه گذشت؟

کودک در مسیر رشدش دو مرحله‌ی «تعادل و عدم تعادل» را طی می­کند که این مراحل پشت سرهم فرا می‌رسند.

دکتر دادسون، زمانی که کودک شروع به راه رفتن می‌کند را «دوره‌ی تعادل» و زمانی که کودک به دو سالگی می­رسد و والدینش را کلافه  می­کند، «دوره‌ی عدم تعادل» کودک نام‌گذاری کرده است.

در تعریفی ساده از تعادل و عدم تعادل کودک، گفته شده هرگاه والدین از حضور کودک احساس لذت کنند زمان تعادل کودک است، ﻭﻟﯽ ﻫﻨﮕﺎﻣﯽ ﮐﻪ ﮐﻮﺩﮎ به گفته‌ی دکتر ﺩﺍﺩﺳﻮﻥ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻏﻮﻝ ﮐﻮﭼﻮﻟﻮﯼ ﺑﺪﺟﻨﺴﯽ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﻣﯽ‌ﮐﻨﺪ، ﺩﻭﺭﻩ عدم تعادل اوست.

این روانشناس معتقد است، کودک در سال اول زندگی در دوره‌ی تعادل و در ۲ سالگی اولین مرحله‌ی عدم تعادل را تجربه می‌کند. سپس در سه‌سالگی به دوران شیرین تعادل باز می‌گردد و پس از ورود به چهارسالگی دوباره همان غول کوچولوی دوساله می­شود .

با این تفاوت که آگاهی‌اش نسبت به محیط اطراف و عکس‌العمل‌های اطرافیان بیشتر شده و اگر در دو مرحله‌ی گذشته، والدین مسیر تربیتی صحیحی را پیش گرفته باشند مهار کردن بد سری و پرخاشگری کودک در این سن، آسان‌تر می‌شود.

 بخشی از کتاب سوم ” چهار گوی شیشه ای “

جهت تهیه کتاب،  رو ی تصویر  کتاب کلیک کنید 

کتاب الکترونیکی گوی سوم از چهار گوی شیشه ای

 

مطالعه بیشتر
نقاشی کودک، نقشه گنج كودك (4)

مراقب کودکی کودکمان باشیم

فريبا اباذري

سلام فريبا اباذري هستم.حدود 25 سال است در حوزه ي مسايل مرتبط با زنان و كودكان پزوهش مي كنم و در حال حاضر دانشجوی ارشد روانشناسی کودک و نوجوان هستم.
حاصل بخشي از تحقيقاتم در حوزه ي كودكان و نوجوانان را در قالب برنامه هاي مستند و علمی تلويزيون تولید کردم كه از شبكه هاي يك و دو سيما، پخش گرديده است.
4 جلد کتاب با عنوان" چهارگوی شیشه ای " با موضوع تربیت کودک قبل از تولد تا پایان 6 سالگی را نیز تالیف نموده ام .
اكنون با مطالبي در خصوص تربیت صحیح و برقراری ارتباط موثر با كودكان از طريق بازي و هنر، در قالب مقاله و ويديو هاي آموزشي، کارگاه ،دوره و سمینارهای آموزشی در خدمت والدین و مربیان عزیز هستم...

افزودن دیدگاه

پربازدیدترین مطالب