کارگاه های فرزند پروری

راهکاری ساده برای کودکانی که اشیاء را پرتاب می کنند

 چه کار کنیم تا کودک چیزی را پرت نکند؟

بهترین راهکار جلوگیری از پرتاب اشیاء توسط کودک، بازی است. اغلب کودکانی که والدین با آنها کم بازی می کنند، برای جلب توجه، اشیاء را پرتاب می کنند.

خوب است که بدانید، کودکان به طور طبیعی از یک سال و نیم تا ۳ سالگی، دوست دارند که اشیاء را پرتاب کنند.

اینکه آنها می توانند انگشتانشان را باز و بسته کرده، چیزی را بگیرند و رها کنند، برای آنها لذت بخش است .

بهتر است به جای اینکه مدام به کودک بگوییم چیزی را پرت نکن با یک بازی ساده به او بیاموزیم چه چیزی یا چیزهایی را،  و چگونه، می تواند پرتاب کند. 

اگر پرتاب اشیاء توسط کودک به دلیل خشم یا جلب توجه منفی باشد در این ویدیو به شما راهکاری را می گوییم که با انجام یک بازی ساده، ضمن ایجاد یک ارتباط موثر، زمینه های ترک این عادت را در او، فراهم کنید.

این ویدیو را ببینید

نکات تکمیلی پرتاب اشیاء توسط کودک

۱- اگر کودک با عصبانیت و پرخاشگری و صرفا برای جلب توجه شما چیزی را پرتاب می کند در صورتیکه آن وسیله برای خودش یا اطرافیان خطرناک نیست، بهترین راهکار این است که رفتار او را نادیده بگیرید.

۲- اگر آن وسیله خطرناک است با آرامش و مهربانی آن را از او بگیرید و به او بگویید  ” می دونم عصبانی هستی و دوست داری چیزی رو پرت کنی، اما من این کارت رو دوست ندارم، اگر چیزی می خوایی می تونی با من حرف بزنی.

۳- اگر وسیله دیگری را پرتاب کرد که خطرناک نیست در صورتیکه سن کودک بین یک و نیم تا ۳ سال هست بهترین راهکار این است که سریعا آن را به بازی مبدل کنید.

راهکار جلوگیری از پرتاب اشیاء

۴- اگر سن کودک بین ۴ تا ۶ سال هست ضمن گفتگوی صحیح با او و همچنان با مهربانی و تاکید بر کاری که انجام داده است،  از روش های صحیح تنبیه  استفاده کنید. 

سه ویدیو با عنوان تنبیه کودک آری یا نه ؟ در سایت موجود است. برای دیدن آن روی این متن کلیک کنید

۵- اگر کودک اسباب بازی هایش را پرتاب کرده است و سن او بین یک و نیم تا سه سال است ، جمع کردن وسایل را تبدبل به بازی و مسابقه کنید و اجازه دهید او برنده باشد و در انتها بعد از جمع شدن همه اسباب بازی ها او را تشویق کنید و یا جایزه بدهید.

مطالعه بیشتر
بوسیدن کودک توسط غریبه ها

سخن آخـــر 

لازم است بدانید، درخواست و یا امر و نهی کردن به کودک زیر ۴ سال برای پرت نکردن اشیاء نه تنها فایده ای ندارد بلکه باعث لجبازی او می شود. پس بهتر است این فرصت برای آموزش کودک و بالا بردن توان کنترل خشم خودتون استفاده کنید.

هر پرتاب کودک که در نظر شما یک تهدید به حساب می اید فرصتی است برای آموختن مهارتهایی که در لایه های زیرین آن پنهان است، البته اگر والدین خودشان این مهارتها را بدانند و  مطابق با روند رشد طبیعی کودک آنرا درست مدیریت کنند.

مطالعه بیشتر
روند رشد هنر نقاشی كودك از 7 تا 18 ماهگی

در مجموعه کتابهای “چهار گوی شیشه ای ” این روند و بازی های مناسب،  توضیح داده شده است.

برای اطلاع از سرفصل های کتاب و تهیه آن ، روی این متن کلیک کنید

 

برای دیدن ویدیوی اول بازی بازی آموزش روی این متن کلیک کنید

مراقب کودکی کودکمان باشیم

 

مطالعه بیشتر
افزایش دقت و تمرکز در کودک بخش اول

فريبا اباذري

سلام فريبا اباذري هستم.حدود 25 سال است در حوزه ي مسايل مرتبط با زنان و كودكان پزوهش مي كنم و در حال حاضر دانشجوی ارشد روانشناسی کودک و نوجوان هستم.
حاصل بخشي از تحقيقاتم در حوزه ي كودكان و نوجوانان را در قالب برنامه هاي مستند و علمی تلويزيون تولید کردم كه از شبكه هاي يك و دو سيما، پخش گرديده است.
4 جلد کتاب با عنوان" چهارگوی شیشه ای " با موضوع تربیت کودک قبل از تولد تا پایان 6 سالگی را نیز تالیف نموده ام .
اكنون با مطالبي در خصوص تربیت صحیح و برقراری ارتباط موثر با كودكان از طريق بازي و هنر، در قالب مقاله و ويديو هاي آموزشي، کارگاه ،دوره و سمینارهای آموزشی در خدمت والدین و مربیان عزیز هستم...

افزودن دیدگاه