آموزش مراقبت های جنسی

مشکلات روحی و روانی که برای کودکان مورد تعرض جنسی قرار گرفته پیش می آید فقط به دوران کودکی آنها ختم نمی شود.

مراقبت های جنسی، چرا و چگونه ؟

اگر بدانیم بسیاری از فریادهای نا شنیده ی دختران که در زیر پوست شهرها مخفی شده ­اند. بعضاً حاصل فریادهای شنیده نشده­ ی پسرانی است که مانند یک بمب اتم در قلب شهرها جای گرفته­ اند. و با هر بار انفجار، نه تنها وجودخودشان را متلاشی می­ کنند بلکه، یک جامعه و کشوری را منهدم می­ سازند.  شاید به همان اندازه که تربیت کودک برایمان مهم است به آموزش مسایل جنسی به کودکان نیز، اهمیت می دادیم.

مراقبت جنسی کودکانمشکلات روحی و روانی که برای کودکان مورد تعرض جنسی قرار گرفته پیش می آید فقط به دوران کودکی آنها ختم نمی شود. بدترین بخش این اتفاق، عوارضی است که تا دوران بزرگسالی در فرد می ماند. و او را تبدیل به بیماری خطرناک می کند که چون هیچ علایم بیرونی ندارد. تشخیص آنها از افراد سالم بسیار سخت می باشد.فقط هر از چند گاهی  با اثرات وحشتناک  این بیماری در جامعه  رو به رو می شویم.

از این رو، درمان کودک در این دوران بسیار حایز اهمیت می باشد. خانواده هایی که با مخفی کردن این اتفاق به گمان خودشان از حیثیت و آبروی کودک محافظت می کنند، باید بدانند با این کار نه تنها به فرزند خود آسیب می زنند بلکه ممکن است باعث اتفاقات بسیار بدی در آینده برای او و  کودکان دیگر شوند.

 

متعرضان جنسی به کودکان، چه کسانی هستند؟

 

کارشناسان معتقدند، تعرض جنسی به کودکان نابالغ، عموما از سوی دو گروه از افراد اتفاق می افتد.

گروه اول افراد مبتلا به پِارافیلیا 

 افراد مبتلا به پارافیلیا،  افرادی هستند که تمایل به رابطه جنسی با کودکان “نابالغ” دارند. بیماری پارافیلیا در آقایان شایع تر است. اما بدان معنا نیست که در خانم ها وجود ندارد.

گروه دوم متعرضان جنسی غیر پارافیلیک.

گروه دوم افرادی هستند که به خاطر تمایلات جنسی شدید،بیماری­ های روانی، مصرف دایمی الکل و مواد مخدر، کودکان را مورد آزار قرار می دهند. در این میان تعدادی از قربانیان تعرض های جنسی در کودکی نیز دیده شده اند. و این خود هشداری است برای خانواده هایی که کودک آزار دیده دارند و باید برای درمان او اقدامات لازم انجام دهند.

آگاه باشیم که هرکسی، چه مرد و چه زن، با هر نژاد، باور مذهبی و هر جایگاه اجتماعی و شغلی، می تواند برای فرزندان ما آسیب جنسی ایجاد کند. به همین دلیل هیچ گاه از روی ظاهر افراد در مورد سلامت روانی آنها قضاوت نکنید.

محققان بر این باورند که سی درصد از کودکان، توسط اعضای خانواده و فامیل نزدیک، شصت درصد توسط دوستان و آشنایان. (مثل معلم، سرایدار، همسایه، مربی و پرستار و راننده) و ده درصد مابقی توسط افراد کاملا ً غریبه، مورد سواستفاده جنسی قرار می گیرند. حال چه باید بکنیم؟

آیا باید کودکمان را در خانه حبس کرده و هیچ کجا نرویم و با هیچ کسی معاشرت نداشته باشیم؟ 

و یا یک راه بهتر انتخاب کنیم؟ مثلاً آموزش مراقبت های جنسی . به کودکانمان هم آموزش دهیم که چگونه از خود و بدنشان مراقبت کنند؟!

من  آموزش دیدن و آموزش دادن را انتخاب کردم و نتایج آن را اکنون که فرزندم در سن نوجوانی به سر می برد  با افتخار برای همه بازگو می کنم. به شما هم پیشنهاد می کنم از مسیر آموزش دور نشوید.

من به شما قول می دهم هر آنچه  از این مسیر  بدانم با شما به اشتراک  بگذارم و تنها از شما یک قول می خواهم، برای آموزش خود و فرزندانتان وقت بگذارید.

آموزش مراقبت های جنسی به کودکان

آموزش هایی که باید جدی بگیریم:

آموزش اول مراقبت های جنسی : شناخت عضو خصوصی

در فرایند مراقبت های جنسی، بایداز سه سالگی با شعر، قصه و بازی به کودک آموزش دهیم. که فقط خودش، مادر و مادر بزرگ  اجازه دارند عضو خصوصی او را ببینند. پزشک هم وقتی مادر یا پدر کنار آنها هستند اجازه دارد عضو خصوصی او را ببیند. و یا دست بزند و هیچ کس دیگری نباید آن را دیده و یا به آن دست بزند و حتی نباید درباره آن صحبت کند. کودک هم حق ندارد عضو خصوصی کسی را دیده و یا به آن دست بزند.

در این خصوص کتاب های خوبی در قالب داستان و شعر نوشته شده است که با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید آنها را پیدا کرده و تهیه نمایید.

مراقبت جنسی از کودکان

 

مطالعه بیشتر
چرا بچه من پرخاشگر است؟

آموزش دوم مراقبت های جنسی:  انواع لمس ها

باید سه نوع لمس را به کودک آموزش دهیم. ( در این خصوص انیمیشن پنج خطر ایمنی بدن ) که در انتهای مقاله گذاشته شده  را حتما ببینید.

الف :  لمس خوب یا بی خطر: در این نوع لمس بعضی از افراد به نشانه محبت و دوستی روی شانه هم می زنند، با هم دست می دهند و یا  کف دستهایشان را  برای ابراز خوشحالی به  هم می کوبند.

ب :  لمس بد یا کم خطر: در این نوع لمس افراد با عصبانیت با دست یا پا  به هم ضربه می زنند. که همان پرخاشگری و خشونت است که باید روش های کنترل خشم در این خصوص به کودک آموزش داده شود.

ج : لمس ” یواشکی ” یا پر خطر: کودک باید بداند که لمس پر خطر، لمس عضو خصوصی افراد است که دور از چشم مامان و بابا و در جایی که کسی نیست انجام می شود.

مراقبت جنسی از کودکان

آموزش سوم به کودک تفاوت راز  “خوب ” و  “راز بد”  را با مثال های ساده آموزش دهیم.

اغلب افراد بیمار و متعرض از این سلاح برای ساکت کردن کودکان استفاده می کنند. آنها با گفتن این مطلب که این یک راز است و نباید به کسی بگویی و اگرنه چنین و چنان می شوی! و یا ترساندن و تهدید کودک،او را از بیان اتفاقی که برایش رخ داده  منع می کنند.

در بسیاری از موارد، همین ترس و سکوت کودک باعث تکرار تعرض ها و آسیب های بیشتر روحی و جسمی به کودک می شود.

 راز خوب را  مثلاً یه این صورت به کودک می آموزیم :

وقتی می خواهیم برای پدر یا دوستانمان تولد بگیریم و آنها را یکباره خوشحال کنیم به آنها نمی گوییم و این یک راز خوب است. چون آن شخص بعد از اینکه راز را شنید خوشحال می شود و ما هم خوشحال می شویم. اما اگر رازی، باعث شد تا ما حالمان بد شود و غمگین و افسرده شدیم این یک راز بد است. و باید حتماً به مامان و بابا بگوییم.

 اگر می خواهید کودک سورپرایز های شما را خراب نکند می توانید به او بگویید فقط راز تولد خود شما را نگوید. اما هر رازی را باید به شما بگوید. چون شاید راز بدی باشد و او نتواند تشخیص دهد.

نکته مهم: هرگز وقتی کودک شما درباره شخصی که شما هرگز  از او انتظار خطا  ندارید، اطلاعاتی می دهد، ار کنار آن بی تفاوت نگذرید. البته لازم نیست در همان ابتدا حرف او را باور کنید . اما نباید با او طوری صحبت کنید که دیگر جرات گفتن اتفاقات را به شما نداشته باشد.

در این مواقع در کمال خونسردی به حرف های  او گوش داده و اجازه دهید تا داستانش را به طور کامل برای شما تعریف کند. سپس با زیر نظر گرفتن رفتار فرد مشکوک و ارتباط او با کودکتان، مسئله را پی گیری کنید.

آموزش چهارم مراقبت های جنسی:  بازی و آموزش مراقبت از خود.

چند عروسک بچینید و یک عروسک را به عنوان فرد پر خطر به طرف عروسک دیگر ببرید. وقتی دست عروسک پر خطر به عضو خصوصی  عروسک دیگر خورد به جای عروسک فریاد زده و بلند بگویند ” نه”…نمی زارم به من دست بزنی …. می رم به مامانم می گم… و سریع عروسک معترض را از عروسک پر خطر دور کرده و به سمت خودتان بیاورید و با عروسک گفتگو کنید.

یک بار هم از خودش بخواهید تا این بازی را با عروسک ها انجام دهد. کودک باید در هر زمان نسبت به این موضوع آگاه و هوشیار باشد. و بداند در همه حال باید به سمت شما آمده و از شما کمک بخواهد.

مقاله کودک و اسباب بازی را مطالعه کنید 

فریبا اباذری

آموزش پنجم مراقبت های جنسی: دوری از غریبه ها:

باید به کودکان آموزش دهید هیچگاه از غریبه ها  چیزی نگیرند. و هرگز برای گرفتن هدیه یا خوراکی، وارد خانه کسی نشوند. اگر هم شخصی به زور خواست تا آنها را با خود ببرید جیغ زده و فرار کنند. و خودشان را به یک خانم یا پلیس  برسانند.

فراموش نکنید فقط با آموزش است که می توانیم فرزندانمان را

از خطرهای احتمالی محافظت کنیم.

این انیمیشین را ببینید و به نکات آموزشی آن دقت کنید

پنج خطر ایمنی بدن

 

 
#مراقب_کودکی_کودکمان_باشیم

فريبا اباذري

سلام فريبا اباذري هستم.حدود 25 سال است در حوزه ي مسايل مرتبط با زنان و كودكان پزوهش مي كنم و در حال حاضر دانشجوی ارشد روانشناسی کودک و نوجوان هستم.
حاصل بخشي از تحقيقاتم در حوزه ي كودكان و نوجوانان را در قالب برنامه هاي مستند و علمی تلويزيون تولید کردم كه از شبكه هاي يك و دو سيما، پخش گرديده است.
4 جلد کتاب با عنوان" چهارگوی شیشه ای " با موضوع تربیت کودک قبل از تولد تا پایان 6 سالگی را نیز تالیف نموده ام .
اكنون با مطالبي در خصوص تربیت صحیح و برقراری ارتباط موثر با كودكان از طريق بازي و هنر، در قالب مقاله و ويديو هاي آموزشي، کارگاه ،دوره و سمینارهای آموزشی در خدمت والدین و مربیان عزیز هستم...

افزودن دیدگاه