فرزندفردا

پاسخ به سوالات شما درباره تربیت فرزند – بخش اول

در مورد رفتارهای ژنتیکی، اگر یک رفتاری مثل پرخاشگری در ژن هر یک از زوج ها یا هر دو وجود داشته باشد، در صورتی در کودک بروز پیدا می کند که زوجین بعد از تولد کودک این رفتار را از خود بروز دهند…

 

پاسخ به سوالی مربوط به تربیت فرزند قبل از تولد

برای مشاهده ویدیو ایجا کلیک کنید

 

پاسخ به سوال اول (متن ویدیو)

 سوال درباره تربیت فرزند قبل از تولد: “من مجرد هستم و می خوام ازدواج کنم اما نگرانم که ژن همسرم اگه خوب نباشه چقدر روی فرزندم تاثیر خواهد گذاشت؟ “

دوست خوبم اول بهتون تبریک میگم که از الان به فکر داشتن فرزند سالم هستین و این خیلی مهمه و من خدا رو شکر می کنم که جوانان آگاهی مثل شما داریم.

در پاسخ سوالتون باید بگم همونطور که می دونین، هر کودکی که به دنیا میاد ۲۳ تا کروموزوم از مادر و ۲۳ تا از پدرش میگیره که روی هر کروموزوم بیش از ۲۰ هزار ژن وجود داره که قطعا نمی تونین همه اینا رو بررسی کنین، اما  کاری که شما می تونین انجام بدین و تحت اختیارتون هست اینه که این چند تا مورد رو حتما بررسی کنین و بهش توجه داشته باشین:

اول اینکه حتما تست ژنتیک بدین که این برای اطمینان از سلامت جسمی فرزندتون هست که خدای نکرده، بیماری‌ای مثل تالاسمی اگر در شما به میزان کم (مینور) باشه و در همسرتون هم مینور باشه به دلیل اینکه فرزند شما به طور مساوی از هر دوی شما کروموزوم میگیره اون وقت این بیماری در اون به شکل شدید یا ماژور خودش رو نشون میده و بیماری های دیگه از این دست…

رفتارهای ژنتیکی 

اما در مورد رفتارهای ژنتیکی یک نکته رو خوبه که بدونین. اگر یک رفتاری مثل پرخاشگری در ژن هر کدوم از شما باشه در صورتی در کودک بروز پیدا میکنه که شما یا همسرتون بعد از تولد کودک این رفتار رو از خودتون بروز بدین یا کودک در محیطی بزرگ بشه که این رفتار در محیط زیاد دیده بشه. در این صورت قطعا این ژن و همه ی ژن های رفتاری دیگه مثل بذری که در زمین مساعد قرار گرفته رشد می کنن.

اما اگر شرایطش فراهم نباشه خیلی جای نگرانی نیست.

 لطفا به یک مورد دیگه هم توجه کنید. حتما از نظر سطح فرهنگی و اعتقادی هم با همسر آینده‌تون یکی باشید، چون دیده شده بچه ها گاهی بین رفتارهای متضاد فرهنگی و اعتقادی والدین هم سردرگم می شن و آسیب می بینن چون مثلا مادر روی پوشش حساسه و به فرزندش سخت میگیره اما پدر در خانواده ای بزرگ شده که خیلی در این خصوص سخت نمیگیرن. همین عدم تفاهم و تفاوت فرهنگی اول باعث تعارض بین زوجین میشه و بعد هم روی تربیت فرزند تاثیر میذاره و کودک دچار سردرگمی میشه که عوارض اون در دوره نوجوانی خیلی بیشتر خودش رو نشون میده.

مگر اینکه آگاهانه در مورد نحوه ی تربیت فرزند با هم یک آیین نامه محک داشته باشید که هر دو فارغ از تفاوتهای فرهنگی طبق اون عمل کنید.

امیدوارم تونسته باشم پاسخ شما و همه عزیزانی که شاید این سوال، مسئله اونا هم بوده باشه رو بدم. شما هم اگر سوالی دارین می تونین برای ما ارسال کنین تا در نوبت پاسخ‌دهی به سوالها قرار بگیرین و به جواب برسین.

 

مطالعه بیشتر
رشد هنری کودک - 4 تا 6 ساله ها

 

  مراقب کودکی کودکمان باشیم.

 

بیشتر بخوانید:

درک کودک توسط والدین

مقابله با استرس پس از حادثه در کودکان

 

فريبا اباذري

سلام فريبا اباذري هستم.حدود 25 سال است در حوزه ي مسايل مرتبط با زنان و كودكان پزوهش مي كنم و در حال حاضر دانشجوی ارشد روانشناسی کودک و نوجوان هستم.
حاصل بخشي از تحقيقاتم در حوزه ي كودكان و نوجوانان را در قالب برنامه هاي مستند و علمی تلويزيون تولید کردم كه از شبكه هاي يك و دو سيما، پخش گرديده است.
4 جلد کتاب با عنوان" چهارگوی شیشه ای " با موضوع تربیت کودک قبل از تولد تا پایان 6 سالگی را نیز تالیف نموده ام .
اكنون با مطالبي در خصوص تربیت صحیح و برقراری ارتباط موثر با كودكان از طريق بازي و هنر، در قالب مقاله و ويديو هاي آموزشي، کارگاه ،دوره و سمینارهای آموزشی در خدمت والدین و مربیان عزیز هستم...

افزودن دیدگاه

پربازدیدترین مطالب