فرزندفردا

بازی، بازی، آموزش – چرا بازی برای کودک مهم است؟

کارشناسان بر این باورند که دنیای کودک از ۳ اصل مهم تشکیل شده است: بازی، اسباب بازی و همبازی و شغل اصلی کودک، بازی است. در انتهای این متن به شما یک بازی برای افزایش مهارت های کودک و برقراری ارتباط موثر آموزش می دهیم، حتما ببینید.

چرا بازی برای کودک مهم است ؟

بازی یکی از نیازهای اساسی کودک و در واقع مهم‌ترین و اساسی‌ترین فعالیت او به شمار می‌رود. بازی، علاوه بر سرگرم کردن کودک، کارکردهای مهم دیگری از جمله آموزش مهارت ها، کمک به رشد جسمی-حرکتی و رشد هوش های چند گانه و حتی کاربردهای گسترده در درمان کودک نیز دارد.

کارشناسان بر این باورند که دنیای کودک از ۳ اصل مهم تشکیل شده است: بازی، اسباب بازی و همبازی و شغل اصلی کودک، بازی است.

 

مطالعه بیشتر
کودک وکارتون، دیدن یا ندیدن ؟

بازی خوب، چه بازی است؟

بازی خوب، بازی‌ای است که کودک را برای ورود به زندگی نوجوانی و سپس بزرگسالی آماده کند و در این میان، نقش همبازی بسیار اهمیت دارد.

همبازی اگر هم سن کودک باشد، شرایط و قوانین نانوشته ای دارد که غالبا مورد توافق طرفین می باشد و به همین دلیل بهتر است بزرگسالان در بازی کودکان دخالت نکنند و اجازه دهند آنها با سبک و سلیقه خودشان بازی کنند .

اما در صورتیکه همبازی، بزرگسالان باشند، باید بدانند و آگاه باشند که آنها فقط همبازی هستند و قوانینی و راهبری بازی با کودک است.

اینکه چه اسباب بازی انتخاب شود؟ مدت بازی چقدر باشد؟ چگونه بازی هدایت شود؟ و مواردی از این دست با کودک است.

پس اگر می خواهیم همبازی خوبی باشیم، بهتر است کودک را در بازی آزاد بگذاریم، البته تا جایی که قوانین خانه که کودک قبل از بازی آن را می داند؛ رعایت شود و سپس خودمان را به دست او بسپاریم. در این صورت یک بازی کیفی با کودک خواهیم داشت که ظرف عاطفی او را هم، پر خواهد کرد.

در این سری برنامه ها، ضمن آموزش بازی در هر جلسه، فواید و نحوه آن هم توضیح داده می شود .

 

مطالعه بیشتر
خشونت کودک

برای اطلاع بیشتر در مورد اهمیت بازی برای کودکان، این مقاله ها را هم بخوانید:

بازی برای کودکان – از تولد تا پایان هفت سالگی

کودک و بازی های گروهی

 

اکنون برنامه اول را ببینید و لطفا نظرات، عکس ها و ویدیو های خود را ضمن بازی با بچه ها، برای ما ارسال کنید.

 
“راهکاری ساده برای کودکانی که اشیاء را پرتاب می کنند” 
 روی این متن کلیک کنید 

مطالعه بیشتر
بازی برای کودکان - از تولد تا پایان هفت سالگی

فريبا اباذري

سلام فريبا اباذري هستم.حدود 25 سال است در حوزه ي مسايل مرتبط با زنان و كودكان پزوهش مي كنم و در حال حاضر دانشجوی ارشد روانشناسی کودک و نوجوان هستم.
حاصل بخشي از تحقيقاتم در حوزه ي كودكان و نوجوانان را در قالب برنامه هاي مستند و علمی تلويزيون تولید کردم كه از شبكه هاي يك و دو سيما، پخش گرديده است.
4 جلد کتاب با عنوان" چهارگوی شیشه ای " با موضوع تربیت کودک قبل از تولد تا پایان 6 سالگی را نیز تالیف نموده ام .
اكنون با مطالبي در خصوص تربیت صحیح و برقراری ارتباط موثر با كودكان از طريق بازي و هنر، در قالب مقاله و ويديو هاي آموزشي، کارگاه ،دوره و سمینارهای آموزشی در خدمت والدین و مربیان عزیز هستم...

افزودن دیدگاه

پربازدیدترین مطالب