نقشه گنج كودك (2)
چهار گوی شیشه ای

نقشه گنج کودک (۲)

نقاشی یکی از فعالیت های کاملا شخصی کودک می باشد و فقط در صورتیکه در شرایط خاص و به دفعات به یک شکل کشیده شده باشد، دارای مفاهیمی است که در این سری مقالات، آنها را رمز گشایی می کنیم

 

آشنايي با مفاهيم و اسرار نقاشي كودك

 

نقشه گنج كودك (2)

در مقاله ي پيشين با مفاهيم خورشيد و برخي از اجزاي آدمك در نقاشي كودك آشنا شديم. اما براي كشف اسرار كودك و خواندن نقشه ي ذهني و روحي او، هنوز در ابتداي راه هستيم.

نقشه گنج کودک ۱

 

يادمان باشد، براي تفسير نقاشي كودك، حتما بايد به اين مهم توجه داشته باشيم كه نقاشي يكي از فعاليت هاي كاملا شخصي كودك مي باشد. و فقط در صورتيكه در شرايط خاص و به دفعات به يك شكل كشيده شده باشد، داراي مفاهيمي است كه در اين سري مقالات، آنها را رمز گشايي مي كنيم. در غير اينصورت، فقط يك تخليه ي احساسي و بروز هيجانات لحظه اي كودك و يا تكليفي كه بزرگسالان به او محول كرده اند مي باشد.

حال با اين توضيح به ادامه ي رمز گشايي اين اشكال، مي پردازيم.

مو و گونه در نقاشي كودك چه مفهومي دارد؟

کشیدن موهای آدمک‌ در نقاشي دخترها به دلیل جنسیت شان متداول تر است. دختر ها اگر مشكلي با جنسيت شان از طرف خود يا خانواده نداشته باشند علاوه بر زيبا كشيدن موي سر آدمكشان آنرا با ربان يا گل سر، تزئين مي كنند. اما پسربچه‏ ها غالبا به موهای آدمک شان توجه نمي كنند مگر در شرايط خاص كه هم بازي و يا افراد اطراف آنها بيشتر دخترها و يا زنان باشند.
اغلب كودكان شاد بعد از ۷ سالگی، گونه آدمک شان را رنگي مي كنند. اين مورد درنقاشي پسرها كمتر ديده شده است.

مفهوم گردن در نقاشي كودك

اغلب كودكاني كه تمايل به زودتر بزرگ شدن دارند؛ گردن آدمك خود را بلند تر از حد معمول ترسيم مي كنند و كودكاني كه گرايش به خشونت دارند اغلب آدمكي با گردن كوتاه مي كشند.

پا در نقاشي كودك

به گفته ي محققان، كشيدن پا در نقاشي براي كودك داراي اهميت زيادي مي باشد. كودك اولين خطوطي كه بعد از كشيدن دايره براي ترسيم آدمك ترسيم مي كند دو خط به جاي پا مي باشد كه گاهي نشان دهنده ي دست نيز هست. گفته شده اغلب كودكاني كه پاهاي آدمك خود را به هم چسبيده مي كشند از اعتماد به نفس پائيني برخوردار هستند.
تصوير پا درنقاشي كودك پس از ۴ سالگي از حالت خطي درآمده و رفته رفته تا ۶ سالگي داراي شلوار و كفش مي شود. درتحقيقات ديده شده، اغلب پسرها پنجه پا و يا كفش آدمك خود را نوك تيز مي كشند اما دخترها پاهاي ظريف و كوچك براي آدمك خود رسم مي كنند.

دست ها چه اسراري را فاش مي كنند؟

دست‏ها ارتباط مستقيم با احساس كودك دارد. اغلب كودكاني كه نسبت به خود و كارهايشان احساس خوبي دارند و با ديگران داراي ارتباط خوبي مي باشند، دستهاي آدمك خود را كامل و اغلب با انگشتان باز مي كشند و گفته شده برخي از كودكان كه تمايلي به برقراري ارتباط با ديگران نداشته و يا دزدي هاي كوچك انجام مي دهند، دست آدمك خود را واضح نكشيده و يا داخل جيب آدمكشان ترسيم مي كند.
البته تاكيد مي گردد اين تصاوير، فقط درصورت تكرار و كشيده شده درشرايط يكسان، قابل تفاسير فوق مي باشند.

 

دوره رایگان شناخت و ارتباط موثر با کودک از طریق رمز گشایی مفاهیم نقاشی
بخوانید

 

نقشه گنج كودك (2)

تنه آدمك در نقاشي كودك

به گفته ي خانم آنا اليورو فراري، نويسنده ي كتاب نقاشي كودك و مفاهيم آن، اگر كودك، بالاتنه ي آدمك خود را باريك و لاغر بكشد نشان دهنده ي آن است كه كودك از اندام خود راضي نيست. البته ممكن است بالاتنه ي لاغر نشانه ي ضعف جسماني كودك نيز باشد. گروهي ديگر ازكودكان به دليل چاقي افراد نزديكشان و ترس از چاقي، آرزوي خود را كه لاغري مي باشد در آدمك خود تصوير مي كنند.
همچنين پژوهشگران معتقد هستند كه اغلب، کودکاني كه پرخور هستند و يا پدر و مادر چاقي دارند به واسطه ي تاثير از محيط، آدمک‏های چاق و فربه می‏کشند و اين نقاشي ها اغلب ترسيم مشاهدات كودك است و تفسير خاصي ندارند.

نقشه گنج كودك (2)

مفهوم سينه در نقاشي كودك

برخي از دختر بچه ها براي آدمك خود سينه مي كشند آنها به شكل ماهرانه اي با استفاده از دو خط منحني و يا دو دايره به جاي سوتين، اين عضو را ترسيم مي كنند؛ كه از نظر محققان اين امرنشانه ي تمايل به زنانگي و آرزوي زود بزرگ شدن كودك است. اغلب اوقات اين عضو به دليل جذابيت هاي زنانگي براي دختران در نقاشي هايشان ديده مي شود و البته گاهي اين تصاوير نشان دهنده ي ناراحتي از شرايط موجود و تمايل به فرار از دوران كودكي نيز مي باشد.
اما به طور كلي، از نظر روانشناسان كشيدن سينه براي آدمك ، نشاندهنده ي وابستگي شديد كودك به مادر مي باشد.

حضور كودك در بازي هاي گروهي، چه مفهومي دارد؟

 خانم آنا اليورو فراري، در بخشي ديگر از كتاب خود مي گويد:، تصويري كه كودك از بازي با همسالان خود مي كشد تا حد زيادي شخصيت و روحيه ي او را نمايان مي سازد.
اگر ازکودک خواسته شود خودش را همراه تعدادي از دوستانش كه آنها را دوست دارد، در حال بازي ترسيم كند از موقعیتی كه براي خود در گروه ترسيم كرده مي توان به روحيه ي او كه سازگار و يا ناسازگار است، پي برد.

اگر كودك خود را درحلقه ي دوستانش بكشد، نشان سازگاري و روابط عمومي خوب او مي باشد در غير اينصورت اگر بيرون و يا كنارگروه، خودش را ترسيم كند؛ نشان ناسازگاري و نداشتن علاقه به حضور در جمع مي باشد. اگر متوجه چنين روحيه اي در كودك خود شديد با ترتيب دادن بازي هاي جذاب گروهي و قرار دادن كودك به عنوان يكي از عوامل اصلي بازي، او را مجذوب بازي گروهي و حضور در جمع همسالان خود، بنماييد.

خواب و رویاهاي كودك و اسرار نا گفته

در بخشي ديگر از كتاب، خانم آنا اليورو فراري، معتقد است اگر مي خواهيم با ترس، آرزو و خواسته هاي كودك آشنا شويم، از او بخواهيم كه نقاشي با موضوع خواب هايي كه مي بيند و يا آرزوهايش بكشد و اگر دوست داشت آنرا براي ما تعريف كند. اغلب كودكان چون اين نوع نقاشي را دوست دارند و خود را درقبال آن مسئول نمي بينند همه ي آنچه در درون دارند به صورت يك تصوير پر معني ترسيم مي كنند.
پژوهشگران معتقد هستند كه اغلب كودكان، شخصيت خود را در قالب شخصيت هاي كارتوني و يا كتاب هاي قصه مي بينند و زماني كه خواهان زندگي خوب و مرفه هستند غالبا پدر و مادر را به صورت پادشاه و ملكه و خودشان را به صورت شاهزاده مي كشند. اگر پدر و مادر را دوست نداشته باشند آنها را به شكل جادوگر و اژدها مي كشند.
با توجه و دقت به اين نوع نقاشي كودك، تا حد زيادي مي توان به خواسته ها، دغدغه و نگراني هاي كودك در خانه و يا محيط بيرون پي برد.
اغلب كودكان، افرادي را كه به آنها آزار رسانده و يا مورد تعرض قرار داده اند، به صورت يك موجود وحشتناك ترسيم مي كنند كه هنگام توضيح نقاشي توسط كودك، توجه به اين نكات حايز اهميت فراوان مي باشد.

در مقاله ي بعدي بخش آخر مفاهيم را رمز گشايي خواهيم كرد.

در اين مقاله با اكثر مفاهيم و اسرار اشكال در نقاشي كودك آشنا شديد؛ اما براي حرفه اي شدن در نقشه خواني، بايد مقاله های بعدی  را نيز بخوانيد.

گنج کودک ۳

گنج کودک ۴

در صورت تمايل، نقاشي كودكتان را به آدرس : abazarifariba@gmail.com ارسال نماييد

و اگر سوالي در خصوص تفسير و يا مفاهيم آن داشتيد، با ما در ميان بگذاريد.

  لینک کانال جهان کودک 

#مراقب _كودكي_كودكتان _باشيد.

 

تنبیه کودک آری یا نه؟-بخش اول        
بخوانید

فريبا اباذري

سلام فريبا اباذري هستم.حدود 20 سال است در حوزه ي مسايل مرتبط با زنان و كودكان پزوهش مي كنم و حاصل بخشي از تحقيقاتم در حوزه ي كودكان و نوجوانان را در قالب 70 برنامه ي تلويزيوني، توليد كردم كه از شبكه هاي يك و دو سيما، پخش گرديده است. اكنون با مطالبي در خصوص چگونگي داشتن يك ارتباط موثر با كودكان از طريق بازي و هنر، در قالب مقاله و ويديو هاي آموزشي، در خدمتتان هستم...